Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Carlos Alcarazin debyytti Queen'sissa kärsii viime hetken muutoksesta

Alejandro Davidovich-Fokina vetäytyi sairauden vuoksi vain muutama tunti ennen suunniteltua otteluaan Alcarazia vastaan.
Javier Escribano Editor Spain 17 kesäkuun 2025

Carlos Alcarazin on määrä tehdä debyyttinsä tänään Queen's Club Championship (tunnetaan tänä vuonna nimellä HSBC Championships sponsorointisyistä), ATP- ja WTA-mestaruuskilpailuissa Lontoossa, osana nurmikautta, ennen Wimbledonia. Hänen ottelunsa, jota odotettiin aikaisintaan klo 14:20 BST, 15:20 CEST tiistaina 17. kesäkuuta äskettäin uudelleennimetyllä Andy Murray Arenalla (kunnianosoitus englantilaiselle pelaajalle, joka jäi eläkkeelle viime vuonna ja voitti aiemmin ennätykselliset viisi kertaa Queen'sissa, kuusi tuplaa laskettuna), muuttui viime hetkellä.

Alcarazin oli määrä pelata maanmiestään Alejandro Davidovich-Fokinaa vastaan, joka on maailmanlistalla 28. sijalla ja joka meni naimisiin viime lauantaina. Tunteja ennen ottelua Davidovich Fokina kuitenkin vetäytyi ottelusta sairauden vuoksi. Hänen paikkansa ei menetä, ja hänet on jo korvattu "onnekkaalla häviäjällä" Adam Waltonilla.

Australialainen Walton, joka on maailmanlistalla sijalla 86, testaa itseään Alcarazia vastaan ensimmäistä kertaa ATP-kiertueella, espanjalaisen ensimmäisessä ottelussa sen jälkeen, kun hän voitti Sinnerin Roland Garrosilla viiden ja puolen nelosen jälkeen.

https://x.com/QueensTennis/status/1934935908412702882

ç

Samaan aikaan Jannik Sinnerin debyytti Halle Openissa saksalaista Yannick Hanfmannia vastaan on myös suunniteltu tänään klo 15:30 CEST, 14:30 BST.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.