Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Kiina arvostelee Yhdysvaltojen iskuja Iraniin, vaatii maltillisuutta ja tulitaukoa

Peking tuomitsee Washingtonin viimeaikaiset sotilaalliset toimet ja vaatii rauhaa Lähi-idän kasvavien jännitteiden keskellä.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 23 kesäkuun 2025

Viimeisimmät uutiset Israelista ja Iranista. Kiina on tuominnut Yhdysvaltojen äskettäisen hyökkäyksen Iranin ydinlaitoksiin ja todennut, että se on heikentänyt Yhdysvaltojen uskottavuutta globaalilla näyttämöllä.

Kiinan YK-suurlähettiläs Fu Cong sanoi, että osapuolten tulisi hillitä "voimankäyttöä, välttää konfliktien kärjistäminen ja polttoaineen lisäämistä tuleen... Pitäisi välittömästi lopettaa tauko, jotta estetään tilanteen kärjistyminen ja vältetään sodan leviäminen."

"Mutta myös Yhdysvaltojen uskottavuus vahingoittui. Sekä maana että kansainvälisten neuvottelujen osallistujana", Fu lisäsi. Kiina kehotti kaikkia osapuolia, erityisesti Israelia, lopettamaan vihollisuudet välittömästi ja varoitti, että konflikti uhkaa riistäytyä käsistä.

Kiinan suurlähettiläs Fu Cong osallistuu turvallisuusneuvoston kokoukseen aiheesta "Lähi-idän tilanne, mukaan lukien Palestiinan kysymys" YK:n päämajassa New Yorkissa 17. heinäkuuta 2024

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.