Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Tour de France lyhentää 19. etappia lehmien tarttuvan taudin vuoksi

Tour de France päättyy sunnuntaina Pariisissa.
Javier Escribano Editor Spain 25 heinäkuun 2025

Tour de France on joutunut muuttamaan Albertvillen ja La Plagnen välisen 19. etapin reittiä hyvin lyhyellä varoitusajalla lyhentämällä sen 130 kilometristä 95 kilometriin, koska lehmillä on todettu tarttuva tauti.

"Erityisesti Col des Saisies'n alueella sijaitsevassa karjassa on havaittu tarttuvan nodulaarisen dermatiitin taudinpurkaus, jonka vuoksi eläimet on teurastettava", Tour de Francen järjestäjä ASO ilmoitti torstai-iltana ja selitti, että Col des Saisies'n ylämäki on lyhennetty "asianomaisten maanviljelijöiden kärsimysten vuoksi ja kilpailun sujuvuuden säilyttämiseksi".

Lyhennetystä etapista pudotetaan kaksi nousua, Cote d'Hery-sur-Ugine ja Col des Saisies, ja se alkaa nyt tuntia myöhemmin, klo 14:30 CEST, 13:30 BST. Kilpailijat starttaavat Albertsvillestä suunnitelmien mukaisesti, mutta ennen virallista lähtöä ajetaan 7 kilometrin neutraali osuus.

Perjantain etapin jälkeen on enää kaksi muuta etappia, ja perjantain viimeinen päättyy tavalliseen tapaan Pariisiin. Tadej Pogacar johtaa yleistä luokitusta 4,5 minuuttia ennen Jonas Vingegaardia.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.