Skip to main content
Gamereactor Uutiset Battlefield 3
Uutiset

Battlefield 3:een Battlelog-palvelu

DICE valotti myös E3-suunnitelmiaan
Kimmo Pukkila 4 kesäkuun 2011

DICE on vahvistanut, että Battlefield 3 saa uuden Battlelog-palvelun, joka toimii pelaajien sosiaalisena web-yhteisönä ja tilastopalveluna. Battlelog mahdollistaa muun muassa kaverilistojen järjestelyn, ryhmien muodostamisen, joukkueiden perustamisen, puhechatin ja kavereiden menestyksen seuraamisen reaaliajassa.

"Battlelogin käyttö maksaa kuukaudessa (rumpujen pärinää)... nolla dollaria", studiopamppu Karl Magnus Troedsson piikitteli osin maksullisen Call of Duty Elite -palvelun julkistanutta Activisionia blogikirjoituksessa.

Samalla ruotsalaiskehittäjä kertoi lisää siitä, mitä Battlefield 3:sta esitellään ensi viikon E3-messuilla. Luvassa on uutta kuvaa sekä yksinpelistä että moninpelistä. Lehdistö pääsee messuilla pelaamaan Operation Métro -nimistä moninpelikenttää.

Pelin kaikkia kortteja ei kuitenkaan paljasteta messuilla. DICE ei aio esitellä esimerkiksi co-op-kampanjaa eikä uutta Team Death Match -pelimuotoa. Myöskään Battlelog ei messuilla esiinny.

Battlefield 3 julkaistaan loppuvuodesta. Peli on tekeillä niin PC:lle kuin HD-konsoleillekin.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.