Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Tanska aloittaa koalitioneuvottelut ilman selvää enemmistöä

Frederiksenin vasemmisto jää vajaaksi johtavasta äänisaaliista huolimatta.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 25 maaliskuun 2026

Mette Frederiksen

Mette Frederiksenin keskusta-vasemmistolaisblokki ei saanut parlamentin enemmistöä Tanskan parlamenttivaaleissa, mikä luo pohjan monimutkaisille koalitioneuvotteluille.

Kun kaikki äänet on laskettu, sosiaalidemokraatit ja heidän liittolaisensa (niin sanottu punainen blokki) saivat 84 paikkaa, mikä ei riitä enemmistöön tarvittavaan 90 paikkaan 179-paikkaisessa parlamentissa. Myös oikeistolainen "sininen blokki" jäi vajaaksi saaden 77 paikkaa.

Näin keskustaajattelun maltillisten johtaja Lars Løkke Rasmussen on keskeisessä asemassa, sillä hänellä on 14 paikkaa. Hän on kehottanut molempia osapuolia siirtymään kohti poliittista keskustaa, mikä lisää laajan koalition todennäköisyyttä.

Frederiksenin puolue pysyi suurimpana voimana, mutta alitti odotukset, mikä herätti epäilyksiä hänen mahdollisuuksistaan saada kolmas kausi. Kokoomusneuvottelujen odotetaan kestävän viikkoja.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.