Skip to main content
Uutiset

Etelä-Koreassa rakettipolttoainetehtaalla tapahtuneessa räjähdyksessä on kuollut viisi ihmistä ja kaksi loukkaantunut

Onnettomuuden syy on edelleen tuntematon.
Alberto Garrido 1 kesäkuun 2026

Etelä-Korean Daejeonissa sijaitsevassa Hanwha Aerospacen polttoaineen käsittelylaitoksessa tapahtuneessa räjähdyksessä on kuollut viisi ihmistä ja kaksi loukkaantunut vakavasti. Tehtaan massiivisen räjähdyksen ja sitä seuranneen tulipalon syy ei ole vielä tiedossa, mutta yhtiön tiedotustilaisuudessa puhuneen Hanwhan virkamiehen mukaan (Reutersin välityksellä) räjähdys näyttää tapahtuneen, kun vettä käytettiin räjähdysaineen puhdistamiseen rakettien polttoaineen valmistuksessa käytettävistä työkaluista.

Yrityksen toiminnan luonteen vuoksi, johon kuuluu rakettipolttoaineen tuotanto, palontorjuntaa ja laitoksen tutkimista mahdollisten uhrien löytämiseksi on vaikeutettu, koska laitoksen suunnitelmat on suojattu kansallisen turvallisuuslain nojalla, koska Hanwha Aerospace on puolustusministeriön ja ilmailu- ja avaruusministeriön alihankkija.

Maan presidentti Lee Jae Myung on vaatinut, että kaikki käytettävissä olevat voimavarat otetaan käyttöön onnettomuuden korjaamiseksi ja onnettomuuden tutkimiseksi. Yhtiön johtaja Son Jae-il tuki tätä täysin ja esitti samalla surunvalittelunsa omaisille. Terveysministeriön virkailijan mukaan "viranomaiset eivät ole vielä tunnistaneet uhreja, koska heidän ruumiinsa olivat pahoin vaurioituneet".

Koko profiili 779 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.