Skip to main content
Gamereactor Uutiset Death Stranding
Uutiset

Ohjaaja Michael Sarnoski haluaa, että hänen elokuvasovituksensa teoksesta * Death Stranding * ”tuntuu suurelta, mutta samalla omaperäiseltä”

Tämänhetkisen suunnitelman mukaan elokuva kuvataan ensi vuonna Islannissa ja Pohjois-Irlannissa.
Ben Lyons Senior Editor 17 kesäkuun 2026

Näyttää siltä, että A24:n tuottamanDeath Stranding -elokuvan tuotanto alkaa pian kiihtyä. Uudessa Variety-lehden haastattelussa ohjaaja Michael Sarnoski puhui lyhyesti projektista ja siitä, mitä hän haluaa sillä saavuttaa, ja totesi, että elokuvan on tarkoitus kuvata ensi vuonna Islannissa ja Pohjois-Irlannissa.

Artikkelin mukaan Sarnoski on äskettäin toimittanut projektin käsikirjoituksen toisen version, ja tavoitteena on, että tarina ”tuntuu suurelta, mutta on samalla omaperäinen ja hahmojen vetämä.” Hän käsitteli myös sitä, miten tämä elokuva liittyy Hideo Kojiman luomaan vakiintuneeseen maailmaan.

”Tämä sijoittuu videopelin maailmaan, mutta minulla on omat hahmoni. Mukana on joitakin päällekkäisiä hahmoja, joiden näkemisestä fanit tulevat innostumaan, mutta kyseessä on pitkälti oma tarinani tässä universumissa.”

Jos tuotanto on määrä aloittaa ensi vuonna, on kohtuullista olettaa, että Death Stranding -elokuvan ensi-ilta on suunniteltu jollekin ajankohdalle vuonna 2028 tai sen jälkeen.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 040 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.