Skip to main content
Uutiset

Slitherine on hankkinut oikeudet peliin ” Blood Bowl ” ( Nacon), ja uusi peli julkistetaan tässä kuussa

Ranskalaisen julkaisijan jatkaessa kamppailuaan taloudellisten myllerrysten keskellä toinen julkaisija on tullut laajentamaan sen jo ennestään melko laajaa Warhammer-portfoliota.
Ben Lyons Senior Editor 1 heinäkuun 2026

Nacon on ollut jo jonkin aikaa erittäin vaikeassa tilanteessa, sillä ranskalainen julkaisija haki äskettäin konkurssisuojaa, mikä sai monet miettimään, miten tämä vaikuttaisi sen kehittäjiin ja suunniteltuihin projekteihin. Pian tämän jälkeen kehittäjä Spiders suljettiin, ja nyt näyttää siltä, että sen tärkeimpiä immateriaalioikeuksia ollaan myymässä.

Lehdistötiedotteessa paljastettiin, että Slitherine on astunut mukaan ja hankkinut lisenssin ja julkaisuoikeudet sekä jopa koko vanhan tuotannon Blood Bowl -sarjaan. Sarja on amerikkalaisen jalkapallon kaltainen versio Warhammer-universumista, jossa orkit ja muut Warhammerin keskiaikaisesta osasta tutut ryhmittymät kilpailevat kiivaissa ja väkivaltaisissa otteluissa (sisälmyksiä) ja kunniaa tavoitellen.

Ilmoituksessaan Slitherine lupaa jatkaa ”tiivistä yhteistyötä” kehittäjä Cyanide Studion kanssa, mikä tarkoittaa, että nykyisten Blood Bowl -pelien takana oleva tiimi jatkaa tulevien versioiden kehittämistä, mutta nyt uusi julkaisija rahoittaa ja jakelee pelin.

Tämä tapahtuu samaan aikaan, kun Slitherine pyrkii kehittämään ja laajentamaan Warhammer-projektien ja -pelien valikoimaansa, erityisesti strategia- ja taktiikkakategorioissa. Olemme saaneet tietää, että seuraavasta Blood Bowl -pelistä kerrotaan lisää myöhemmin tässä kuussa osana Slitherine Next -tapahtumaa, joka järjestetään 22. heinäkuuta klo 17.00 BST/18.00 CEST.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 036 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.