Skip to main content
Uutiset

Turvallisemmat tienylityspaikat ovat saaneet mangrovemetsän maasirppikravun kannan elpymään Taiwanissa

Paremmat muuttoreitit auttavat naarasrapuja pääsemään merelle, laskemaan munansa ja saattamaan elämänkierron päätökseen.
David Caballero Editor-in-Chief Spain 8 heinäkuun 2026

Varo, se on rapu!

Mangrove-maasirppien kanta on tällä hetkellä elpymässä Taiwanissa, kertoo Reuters. Tämä johtuu turvallisemmista muuttoreiteistä, sillä tien sulkemiset ja bambusillat ovat auttaneet suojelemaan naarassirppejä Taijiangin kansallispuistossa. Ne ylittävät nyt teitä päästäkseen merelle ja munimaan, jolloin aiemmin keskeytynyt elämänkierto on saatu jatkumaan.

Nämä ovat onnistuneita suojelutoimenpiteitä. Puiston viranomaiset kertovat, että havaittujen rapujen määrä on kaksinkertaistunut viime vuoden aikana (aiempien vuosien yli 5 000:sta yli 10 000:een vuonna 2025), mihin on vaikuttanut liikennekuolemien jyrkkä väheneminen heinäkuusta syyskuuhun kestävän kesän lisääntymiskauden aikana.

Tämä ei ole tärkeää pelkästään lajin suojelun kannalta. Näiden rapujen suojelu auttaa myös suojelemaan rannikon laajempaa ekosysteemiä, sillä mangrovemetsän maarakku palauttaa ravinteita maaperään ja tukee rannikon metsävyöhykkeen terveyttä. Puisto tarjoaa suojapaikan myös muille elpymässä oleville lajeille, kuten uhanalaiselle mustanaamaiselle lusikkalinnulle.

Editor-in-Chief Spain David Caballero was editor-in-chief of Gamereactor Spain, writing for the site from 2011. He covered video games alongside film, tech and wider culture, and interviewed developers at events across Europe.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2011 · 368 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.