Skip to main content
Uutiset

Yhdysvallat on palauttanut 81 miljardia dollaria tulleina sen jälkeen, kun Trumpin aloite todettiin laittomaksi

Yhdysvaltain korkein oikeus katsoi helmikuussa Trumpin tullimaksut laittomiksi, ja nyt maa on alkanut korvata menetyksiä niille, joilta se oli riistänyt varallisuutta.
Ben Lyons Senior Editor 14 heinäkuun 2026

Vasta helmikuussa Yhdysvaltain korkein oikeus päätti, että presidentti Donald Trumpin asettamat tullit olivat itse asiassa laittomia ja rikkoivat maan lakeja. Tämä tarkoitti, että tullit oli poistettava ja varallisuus, joka oli otettu monilta yrityksiltä, jotka olivat maksaneet korotettuja veroja, oli palautettava.

Tämä työ alkoi viime tilikaudella, jolloin Yhdysvallat maksoi alun perin takaisin 5 miljardia dollaria. Sen jälkeen se on tehostanut toimiaan merkittävästi ja maksanut takaisin 81 miljardia dollaria tullipalautuksina kuluvalla tilikaudella, Sky Newsin mukaan.

Tiedotuksen mukaan touko- ja kesäkuun aikana palautettiin noin 71 miljardia dollaria, ja perityistä tullimaksuista noin 42 prosenttia on palautuskelpoista, mikä vastaa noin 166 miljardia dollaria.

Yhdysvaltain korkeimman oikeuden päätös tarkoittaa, että Trumpin asettamat maailmanlaajuiset tullimaksut päättyvät 24. heinäkuuta, eli on jäljellä vielä 10 päivää, ennen kuin 10 prosentin maailmanlaajuinen tulli poistetaan lopullisesti.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 036 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.