Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Pachter: Wii U:n oltava edullinen

Kysyntää herättävä peli puuttuu
Kimmo Pukkila 12 kesäkuun 2012

Wedbush Morganin analyytikko Michael Pachter ei usko Wii U:n menestyvän, ellei Nintendo kykene painamaan julkaisuhintaa alle 300 dollariin. Pachterin mielestä Wii U:n ongelma on se, ettei sille ole näköpiirissä Wii Sportsin kaltaista killer appia, joka vauhdittaisi myyntiä.

Sopiva hinta olisi 249 dollaria tai vähemmän, Pachter laskeskeli CVG:lle. Suoraan käännettynä summa vastaa noin 200 euroa.

Wii julkaistiin Yhdysvalloissa 249 dollarin hintaan, ja se oli suurmenestys. Näin edulliset konsolijulkaisut eivät kuitenkaan ole tavanomaisia. Esimerkiksi Xbox 360 maksoi ilmestyessään 399 dollaria.

Nintendo ei ole vielä vahvistanut Wii U:n hinnoittelua tai julkaisupäivää, mutta konsoli on tulossa joulumarkkinoille.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.