Kojima Productions avasi puheensa aiheesta Core of MGS: Ground Zeroes GDC:ssä esittelemällä Metal Gear Solid V: The Phantom Painin pelidemon.
Esittelyssä nähtiin kuinka Snake herää sairaalasta yhdeksän vuoden kooman päätteeksi, ja koittaa lähtä omille teilleen. Surkastuneilla lihaksilla ei rokata kovin rivakasti, ja matkalla seuraan liittyy Ishamel, siteiden taakse kätketty mies varhaisemmista Phantom Pain -videoista, joilla tätä varsinaista paljastusta on heruteltu.
Avoimen maailman Metal Gear Solid: Ground Zeroes ja Phantom Pain ovatkin yksi ja sama tuote.
Oheisessa trailerissa nähdään mm. Benedict Miller ja kenties nuorempi Psycho Mantis, joka viittaa Big Bossin ja Solid Snaken tarinakaarien lähestyvän toisiaan.
Peli esiteltiin PC:ltä, mutta myös PS3:n ja Xbox 360:n logot näkyvät trailerin lopussa. Seuraavan sukupolven julkistuksia ei olla vielä tehty.
Ohessa hieman uusia kuvia:






