Tämän vuoden E3:ssa Gamereactor pääsi juttelemaan Frictional Gamesilla työskentelevän Aaron Cliffordin kanssa ja hänellä oli paljon kerrottavaa yhtiön seuraavasta pelistä Somasta. Kyseessä on kauhupeli, mikä ei varmasti yllätä ketään. Yhtiö on näet luonut aikaisemmin sellaiset sarjat kuin Penumbra ja Amnesia. Cliffordin mukaan he pyrkivät tällä kertaa löytämään uusia tapoja pelaajien säikyttämiseksi. Tarkoitus ei ole turvautua pelkästään halpoihin kikkoihin:
"Soma tarjoaa syvällistä, psykologista ja hiljalleen hiipivää kauhua", Clifford selittää. "Kauhu jää toivottavasti pelaajien mieleen ja saa heidät miettimään tekojensa moraalisia puolia pelissä."
Frictional Gamesin seuraava tuotos Soma saapuu PC:lle ja PS4:lle 22. syyskuuta. Cliffordin haastattelun näet oheisesta videosta.