Skip to main content
Gamereactor Uutiset Quake Live
Uutiset

Vauhdikasta sinkohippaa kaikille

Quake Live julkiseen beta-testiin
Kimmo Pukkila 23 helmikuun 2009

Nettiräiskintä Quake Live siirtyy julkiseen beta-testiin huomenna 24. helmikuuta. Aiemmin peliä ovat päässeet pelaamaan vain valikoidut testaajat, mutta huomisesta alkaen mukaan pääsevät kaikki rekisteröityvät käyttäjät. Kyseessä ei kuitenkaan vielä ole valmis tuote, joten pieniä ongelmia pelin kanssa voi ilmetä.

Quake Live on klassikkoräiskintä Quake III:n hengessä toteutettu äärimmäisen epärealistinen sotapeli, jossa pelaajat tykittävät vastustajiaan toistaan raskaammilla aseilla. Pelin luvataan toimivan sekä uusilla että vanhoilla tietokoneilla, sillä sitä pelataan yksinkertaisesti nettiselaimessa osoitteessa www.quakelive.com.

Pelin suurin kilpailuvaltti lienee sen hinta, sillä pelaaminen ei maksa senttiäkään. Ilmaisuus perustuu pian julkaistavan Battlefield Heroesin tavoin mainoksiin, mutta id Softwaren mukaan kaupallisten tiedotteiden ei pitäisi häiritä varsinaista pelaamista.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.