Skip to main content
Gamereactor Uutiset Medal of Honor
Uutiset

Medal of Honorille lyhyt PC-beta

Tarkoituksena selventää patriotismia
Kimmo Pukkila 24 syyskuun 2010

EA on ilmoittanut järjestävänsä Medal of Honorille toisen betatestin PC:llä. Lyhyen mutta tällä kertaa kaikille avoimen betan tarkoitus on "selventää väärinkäsitykset liittyen patriotismiin".

Beta alkaa 4. lokakuuta ja päättyy varhain 8. lokakuuta. Mukana on kaksi kenttää, joilla molemmilla mahtuu taistelemaan 24 pelaajaa.

Afganistanin sotaan sijoittuva Medal of Honor on ollut Yhdysvalloissa ja Iso-Britanniassa tulen alla varsinkin moninpelinsä vuoksi. Moninpelissä on mahdollista pelata Taliban-sotilailla.

Iso-Britannian puolustusministeri Liam Fox ehdotti jopa maan laajuista myyntikieltoa pelille. Ministerin mukaan peli on mauton brittisotilaiden perheitä kohtaan.

Medal of Honor kuvaa liittoutuneita amerikkalaisten näkökulmasta. EA:n mukaan mukana ei ole brittijoukkoja.

Kilpailevan Call of Duty: Black Opsin kehittäjä Treyarch on puolustanut Medal of Honorin tekijöitä sanomalla kritiikkiä epäreiluksi.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.