Skip to main content
Uutiset

Kansainyhteisö vaatii Ugandan oppositiojohtajan vapauttamista

Järjestö kehottaa Ugandaa ylläpitämään demokratiaa, koska Kizza Besigyen pidätys herättää kiistaa.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 18 helmikuun 2025

Kansainyhteisö on julkaissut lausunnon, jossa se kehottaa Ugandaa vapauttamaan oppositiojohtaja Kizza Besigyen väittäen, että hänen pitkittynyt pidätyksensä heikentää demokratiaa ja ihmisoikeuksia maassa.

Besigye, presidentti Yoweri Musevenin pitkäaikainen kriitikko, on viettänyt lähes kolme kuukautta sotilasvankeudessa syytteistä, joihin kuuluu laiton ampuma-aseiden hallussapito. Hänen äskettäinen nälkälakkonsa, joka johti lyhyeen sairaalahoitoon, on lisännyt huolta hänen hyvinvoinnistaan ja ruokkinut yleistä raivoa.

Vaikka Kansainyhteisö ilmaisi harvinaista kritiikkiä jäsenmaata kohtaan, Museveni hylkäsi Besigyen protestin yrityksenä saada sympatiaa takuita vastaan. Samaan aikaan jännitteet kärjistyivät, kun poliisi pidätti hänen vapauttamistaan vaativia aktivisteja, ja oppositiohahmo Bobi Wine ilmoitti, että aseistetut miehet sieppasivat hänen veljensä. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten Uganda vastaa kasvavaan paineeseen.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 940 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.