Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

AFCONissa pronssia voittanut nigerialainen päävalmentaja haaveilee Real Madridin ensimmäisestä afrikkalaisesta valmentajasta

Éric Chelle syntyi Norsunluurannikolla ranskalaisen isän ja malilaisen äidin lapsena.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Nigerian päävalmentaja Éric Chelle, joka saavutti hiljattain kolmannen sijan Afrikan kansojen mestaruuskisoissa, on kertonut kunnianhimostaan tulla Real Madridin ensimmäiseksi afrikkalaiseksi valmentajaksi. RMC Sportin haastattelussa Norsunluurannikolla ranskalais- ja malilaisvanhempien lapsena syntynyt 48-vuotias manageri sanoi: "unelmani on tulla ensimmäiseksi afrikkalaiseksi valmentajaksi Real Madridin johdossa".

Chellellä on kaikki kolme kansalaisuutta, mutta kuten AS huomauttaa, hän ei olisi ensimmäinen afrikkalaissyntyinen valmentaja Ranskassa, sillä Carlos Queiroz, joka johti Real Madridia vuosina 2003-2004 ja on viimeksi valmentanut muun muassa Portugalia, Irania, Kolumbiaa, Egyptiä, Irania, Qataria ja tällä hetkellä Omania, on syntynyt Angochessa, Portugalin Mosambikissa.

Chelle, joka pelasi keskushyökkääjänä ranskalaisissa joukkueissa, kuten Valenciennesissa, Lensissä tai Istresissä, ja tuli sitten ranskalaisseurojen FC Martiguesin ja Boulognen valmentajaksi, oli myös Malin päävalmentaja. Hän nousi julkisuuteen AFCON-kisojen aikana, kun hän valitti, että kilpaileva apuvalmentaja teki "voodoota" hänen pelaajilleen.

Hän otti Nigerian päävalmentajan tehtävät vastaan tammikuussa 2025, ja sen lisäksi, että hän sijoittui hiljattain kolmanneksi AFCONissa voittamalla Egyptin rangaistuspotkukilpailussa, hän voitti myös kolmannen Unity Cupin, turnauksen sellaisten maiden välillä, joilla on Lontoossa suuria diasporoita, kuten Jamaika, Ghana ja Trinidad ja Tobago.

AFCONissa pronssia voittanut nigerialainen päävalmentaja haaveilee Real Madridin ensimmäisestä afrikkalaisesta valmentajasta
Vlad1988 / Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

UrheilujalkapalloNigeria


Ladataan seuraavaa sisältöä