Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Ai Ogura on ensimmäinen japanilainen, joka on voittanut MotoGP-kilpailun 22 vuoteen; Martín nousee sarjan kärkeen

Alankomaiden Grand Prix oli menestys Oguralle ja Martínille, mutta Marco Bezzecchi koki pahan kaatumisen.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Sunnuntain MotoGP:n Alankomaiden GP tarjosi runsaasti uutisaihetta. Ensinnäkin mestari, Ai Ogura, josta tuli ensimmäinen japanilainen, joka on voittanut MotoGP-Grand Prix -kilpailun 22 vuoteen.

Raúl Fernández oli toinen ja Jorge Martín kolmas TT Circuit Assenilla, ja lopputulos oli epätavallinen: Aprilian satelliittitiimi Trackhouse osoittautui päätiimiä paremmaksi, kun sen molemmat kuljettajat, Ogura ja Fernández, sijoittuivat Aprilia-kuljettajien, Jorge Martínin ja Marco Bezzecchin (joka kaatui ja joutui sairaalaan), edelle. Itse asiassa Ogura ohitti Martínin 18. kierroksella ja Fernándezin 20. kierroksella ja saavutti lopulta suuren voiton, joka nostaa hänet sarjataulukossa neljänneksi ohittaen Marc Márquezin.

Trackhouse-tallin 25-vuotias Ogura nousi toukokuussa ensimmäiseksi japanilaiseksi kuljettajaksi, joka on päässyt palkintokorokkeelle sijoittumalla kolmanneksi Ranskan GP:ssä sitten Katsuyuki Nakasugan Valencian GP:n vuonna 2012. Tämänpäiväisen voittonsa ansiosta Ogurasta tuli ensimmäinen japanilainen, joka on voittanut kilpailun pääluokassa Makoto Tamadan jälkeen vuoden 2004 Japanin GP:ssä.

Huono uutinen tuli, kun Marco Bezzecchi kärsi vakavan kaatumisen toisella kierroksella yrittäessään ohittaa Marc Márquezia (joka sijoittui lopulta seitsemänneksi). Toinen Aprilia-kuljettaja Bezzecchi vietiin Groningenin sairaalaan ilman vakavia vammoja lääkärintarkastuksia varten.

Lopputuloksen myötä Jorge Martín on MotoGP:n uusi johtaja (193 pistettä), seitsemän pistettä edellä Marco Bezzecchia (186), kolmantena on Fabio Di Giannantonio (177 pistettä), ja Ogura neljäntenä 168 pisteellä, kun taas Marc Márquez putoaa viidenneksi (153) ja Raúl Fernández on kuudes 138 pisteellä.

Ai Ogura on ensimmäinen japanilainen, joka on voittanut MotoGP-kilpailun 22 vuoteen; Martín nousee sarjan kärkeen
Kaikungwon Duanjumroon / Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

UrheiluMotoGP


Ladataan seuraavaa sisältöä