Skip to main content
Gamereactor Uutiset Aion: The Tower of Eternity
Uutiset

Aion pärjää, NCsoft mokaa

Välitön hitti, palvelimet kyykyssä
Jori Virtanen 30 syyskuun 2009

Koreassa huippusuosioon noussut, animehenkinen MMORPG Aion julkaistiin viikko sitten myös täällä. Euroopassa pelin ennakkotilasi yli 400000 innokasta ropeltajaa, jotka paloivat halusta päästä tekemään nättejä hahmoja, lentämään koreasti ja vetämään kauheita mörköjä turpaan.
Ja kas, vaikka peli on julkaistu jo kahdella mantereella aiemmin ja ennakkotilausten määrä oli tiedossa, kysyntään ei silti osattu vastata. Aionin palvelimille on tällä hetkellä parhaimmillaan kolmen tunnin jono.
NCsoft paikkaili tilannetta käynnistämällä kaksi lisäpalvelinta, joista toinen on englanninkielinen peruspalvelin ja toinen ranskankielinen.
Vaikka fransmanneja lisäpalvelin varmasti lämmittääkin, on vaikea kuvitella, että yksi englanninkielinen lisäpalvelin riittäisi koko muun Euroopan tarkoituksiin. Tilanteesta tekee surkuhupaisan se, että tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun NCsoftin julkaisema peli kokee tuntien jonotuksen kauhut.

Koko profiili 1 245 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.