Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Aktiivisia Applen laitteita on nyt maailmalla 1,8 miljardia kappaletta

Kasvua 115 miljoonaa viime vuodesta
Markus Hirsilä 31 tammikuun 2022

Applen toimitusjohtaja Tim Cook on paljastanut sijoittajille, että maailmalla on nyt 1,8 miljardia Applen laitetta. Asiasta kertoi The Verge, jonka mukaan kasvua viime vuoteen verrattuna on 115 miljoonaa, jolloin laitteita oli maailmalla 1,65 miljardia.

Applen mukaan laite on aktiivinen, jos se on ollut viimeisen 90 päivän kuluessa yhteydessä Applen palvelimeen. Toisin sanoen lukema 1,8 miljardia kattaa kaikki Applen laitteet eikä ainoastaan älypuhelimia. Suurin osa on kuitenkin varmasti juuri puhelimia.

Lisäksi Applella oli ennätyksellinen vuosineljännes, sillä tuottoa tuli taloon 123,9 miljardia dollaria, josta puhdasta voittoa oli 34,6 miljardia dollaria. Tuotoista (123,9 miljardia dollaria) iPhonet toivat taloon 71,63 miljardia dollaria.

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.