Álex Márquez voitti toisen Espanjan GP:n peräkkäin, mutta Bezzecchi säilytti johtoaseman mestaruustaistossa
Marc Márquez kaatui 11. kierroksella ja jatkoi Jerezin voiton odottelua vuodesta 2019 lähtien.
Álex Márquez on katkaissut Marco Bezzechin ja Aprilian voittoputken MotoGP 2026 mestaruudessa ja jatkoi voittoputkeaan Jerezissä, Espanjan GP:ssä: viime vuonna toiseksi sijoittuneen Marc Márquezin nuorempi veli on voittanut vuosien 2025 ja 2026 Espanjan GP:n, vaikka starttasi kisaan viidentenä: Ducati-kuljettaja johti kisaa jo kahden kisan jälkeen ohi Marc Márquezin ja Marco Bezzecchi.
Lauantaina sprinttikisan voittanut Marc Márquez ei pystynyt puolustamaan asemiaan nopeampaa veljeään vastaan, mutta 11. kierroksella hänen toiveensa ensimmäisestä voitosta Jerezissä sitten vuoden 2019 katosivat, kun hän joutui näyttävään kolariin ja keskeytti kisan. Puolustava mestari on mestaruustaistossa tänä vuonna vasta viidentenä 57 pisteellä, lähes puolet vähemmän kuin kolme ensimmäistä kisaa voittanut Marco Bezzecchi.
Jorge Martín, vuoden 2024 mestari, oli yhdessä vaiheessa kolmas, mutta joutui tyytymään neljänteen sijaan, joka riittää jatkamaan taistelua Bezzecchin kanssa.
Nämä ovat MotoGP 2026:n sijoitukset neljän osakilpailun jälkeen, kaksi viikkoa ennen seuraavaa kilpailua Ranskassa 10. toukokuuta.
Moto GP:n mestaruussarja:
- Marco Bezzecchi: 101 pistettä
- Jorge Martín: 90 pistettä
- Fabio Di Giannantonio: 71 pistettä.
- Pedro Acosta: 66 pistettä
- Marc Márquez: 57 pistettä
- Raúl Fernández: 54 pistettä
- Álex Márquez: 53 pistettä
- Ai Ogura: 48 pistettä
- Francesco Bagnaia: 34 pistettä
- Enea Bastianini: 30 pistettä
