Almeriassa Espanjassa riehunut metsäpalo vaati 11 ihmisen hengen, kun he yrittivät paeta liekkejä
Kyseessä on yksi Andalusian historian tuhoisimmista metsäpaloista, ja se on polttanut yli 3 000 hehtaaria keskiviikkoiltapäivästä lähtien.
Paikallisten viranomaisten mukaan metsäpalo Los Gallardosissa, Almerían maakunnassa Andalusiassa Espanjassa, on vaatinut 11 ihmisen hengen. Suurimman osan uhreista uskotaan olevan ulkomaalaisia turisteja, jotka joutuivat liekkien yllättämiksi yrittäessään poistua kaupungista, kun tulipalo levisi nopeasti ja hallitsemattomasti. Joidenkin uhrien uskotaan olevan brittiläisiä, sillä yhdessä löydetyistä palaneista autoista oli ohjauspyörä oikealla puolella.
Uhrit yrittivät paeta tulipaloa hätäpalvelujen merkitsemästä evakuointireitistä poikkeavaa reittiä pitkin. Kolme uhria löydettiin palaneista autoista, ja kahdeksan löydettiin tieltä lähellä Bédaria, toista Los Gallardosin lähellä sijaitsevaa kuntaa.
Pelastusviranomaiset määräsivät Bédarin, jota liekit eivät olleet koskeneet, suljettavaksi: jos sieltä olisi määrätty evakuoida, tilanne olisi voinut muuttua vielä suuremmaksi tragediaksi, kun liekit olivat jo vallanneet tien, sanoi Andalusian presidentti-, terveys- ja hätätilanneministeri Antonio Sanz
Lisäksi neljä ihmistä on loukkaantunut vakavasti palovammojen vuoksi ja neljä on loukkaantunut lievemmin, ja liekit ovat tähän mennessä polttaneet 3 150 hehtaaria. Noin tuhat ihmistä on evakuoitu, ja palomiehet työskentelevät edelleen tulipalon hallitsemiseksi.
Tämä tekee tästä metsäpalosta yhden Andalusian historian tappavimmista. Todistajien alustavien tietojen mukaan palon uskotaan alkaneen, kun kaatunut sähköjohto sytytti liekit keskiviikkona iltapäivällä noin klo 16.35 CEST, ja se levisi epätavallisen nopeasti metsän läpi.
