Amazon käyttää jo nyt robotteja niin varastoissaan kuin tavaroiden kuljetuksessa. Tulevaisuudessa käyttöön aiotaan ottaa uusia robotteja ja muuta teknologiaa.
Delivering the Future -tapahtumassa selvisi, että Amazonin uuteen aaltoon teknologiaa lukeutuu muun muassa robottikäsi Sparrow, joka hoitaa tärkeät mutta kovin yksitoikkoiset pakkaustyöt. Uusi vehje heittää samalla yläfemmat jo käytössä oleville robottikäsille Cardinal ja Robin, jotka on päivitetty käsittelemään tavaroita paremmin.
Amazonin drooniosastoa on paranneltu, ja jatkossa voi lentää pidemmälle ja kantaa jopa 2,2 kg painavia laatikoita, ja toki tehdä sen aiempaa hiljaisemmin. Geek Culturen mukaan uudet droonit lähtevät lentoon kahdessa Yhdysvaltain kaupungissa vielä tämän vuoden aikana.