Skip to main content
Uutiset

Andy Serkis puhuu monimuotoisuuden puutteesta elokuvassa Lord of the Rings: The Hunt for Gollum

"Emme aio tehdä elokuvasta sellaista poliittisesti korrektia versiota, jossa roolitus tehdään vain roolituksen vuoksi ja ruutuja rastiin", hän sanoi.
Alex Hopley Editor UK Päivitetty 14 heinäkuun 2026

Andy Serkis, tulevan Taru sormusten herrasta -elokuvan The Hunt for Gollum pääosan esittäjä ja ohjaaja, on ottanut kantaa elokuvan näyttelijävalintojen monimuotoisuuden puutteeseen ja puolustanut sitä. Se on asia, josta alkuperäinen trilogia sai osansa kritiikistä, ja jota fantasiafanit seuraavat tarkasti tarkastellessaan suosikkimaailmoihinsa sijoittuvia sovituksia.

BBC Newsin haastattelussa Serkis selitti, että J.R.R. Tolkien oli ”saanut paljon vaikutteita pohjoismaisesta mytologiasta, ja siinä on paljon sitä tunnelmaa”. Hän jatkoi sanomalla, että Shire tuntuu ”erittäin valkoiselta” paikalta. ”He eivät ole kovin huolissaan siitä, mitä Shiren rajojen ulkopuolella tapahtuu, mutta he tietävät, etteivät halua ihmisten tulevan sisään.”

”Tämä elokuva tunnustaa sen jossain määrin. Emme kuitenkaan aio tehdä poliittisesti korrektia versiota, jossa roolitus tehdään vain roolituksen vuoksi ja rastiinmerkitsemisen vuoksi. Joten se tapahtuu periaatteessa vain silloin, kun se on relevanttia”, Serkis sanoi.

Vaikka elokuvaa saatetaan kritisoida siitä, ettei se ole tarpeeksi monimuotoinen, toisaalta monet fantasiafanit tuovat nykyään mielipiteensä esiin, kun elokuvaan näyttää lisättävän näyttelijöitä tai hahmoja ilman muuta syytä kuin ”ruutujen täyttämiseksi”, kuten Serkis kuvailee. Tilanne voi olla hieman kaksiteräinen, mutta Serkis ymmärtää monimuotoisuuden tärkeyden ja on usein ollut sen puolestapuhuja. Esimerkiksi Black Panther -elokuvan kuvauksien jälkeen hän muistelee, kuinka hänen silmänsä avautuivat kokemukselle siitä, millaista on olla vähemmistössä kuvauspaikalla.

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.