Ensi viikosta alkaen PC, PS4 ja Xbox One pelaajat kykenevät pelaamaan Apex Legendsiä yhdessä. Respawn kertoi crossplaysuunitelmista joiden on tarkoitus tulla voimaan lokakuun 6 päivä. Kehittäjä vahvisti että konsolipelaajia ei yhdistetä tietokoneella pelaaviin, ja että sekaryhmät tulevat olemaan poikkeus. Mikäli joukkueessa on ainakin yksi PC pelaaja, kaikki pelaajat pelaavat hiirtä ja näppäimistöä käyttäviä vastaan.
Kun päivitys saapuu, crossplay tulee olemaan aktivoituna vakiotilana, mutta sen pystyy kytkemään pois päältä. Respawn ei suosittele sen tekemistä, sillä se luultavammin johtaa paljon pidempiin odotusaikoihin. Jos päätät olla pelaamatta muiden alustojen pelaajien kanssa, voit pelata vain muiden pelaajien kanssa jotka ovat kääntäneet tämän toiminnon pois. Seka-alustajoukkueet voivat puhua toisilleen pelissä ja etsiä kavereita toisilta alustoilta.
Tämän lisäksi lokakuun 6 päivä ilmestyy uusi pelimoodi: Flashpoint Kings Canyonilla. Tässä aikarajoitteisessa tilassa et pysty keräämään parantavia esineitä matkalla Replicatorilla rakennettuja phoenix kittejä lukuunottamatta. Sensijaan Respawn on asettanut kuumiavyöhykkeitä joissa kaikki legendat paranevat haavoistaa hitaasti ja automaattisesti. Kehittäjät tahtoivat kokeilla onneaan laajassa tiimipohjaisessa kuolonottelussa jossa pelialue kutistuu jatkuvasti.
Flashpointin lisäksi Apex Legends saa uuden eventin nimeltä Aftermarket. Pelaajat voivat kisata spesifeistä tehtävistä tapahtuman aikana ansaitaakseen pisteitä. Ne jotka tekevät tätä tarpeeksi kauan saaavat kosmeettisia palkintoja. Tapahtuma kestää lokakuun 6. päivästä 21. päivään asti. Voit lukea siitä lisää tässä blogissa jos haluat.

