Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Argentiinalainen maalivahti Hugo "El Loco" Gatti kuoli 80-vuotiaana

Hugo Gatti piti hallussaan ennätystä useimmista liigaotteluista Argentiinassa.
Javier Escribano Editor Spain 21 huhtikuun 2025

Hugo Orlando Gatti, argentiinalainen jalkapalloilija, jolla on 24 vuoden ura maalivahtina, kuoli 20. huhtikuuta sairaalassa Buenos Airesissa keuhkokuumeeseen. Hän oli joutunut sairaalaan helmikuussa lonkkamurtuman vuoksi.

Lempinimeltään "El Loco Gatti" (Hullu Gatti) hän oli legenda Argentiinassa, ja hänellä oli ennätys eniten otteluita ykkösdivisioonassa, 765, vuosina 1962–1988.Tähän sisältyy pelaaminen sekä River Platessa (1964–1968) että Boca Juniorsissa (1976–1988), jotka ovat Buenos Airesin kaksi suurinta seuraa, joilla on yksi jalkapallon suurimmista kilpailuista.

https://x.com/BocaJrsOficial/status/1914093476418879692

https://x.com/BocaJrsOficial/status/1914086693080031380

Hän pelasi myös 52 kansainvälistä ottelua. Hänen maalivahtityylinsä, joka yleensä poistui rangaistusalueelta haastaakseen vastustajia, oli tuolloin todella innovatiivinen ja osoittautui erittäin vaikutusvaltaiseksi.

Eläkkeelle jäätyään hänestä tuli merkittävä hahmo tiedotusvälineissä Argentiinassa ja myöhemmin Espanjassa, jonne hän muutti vuonna 2010 ja teki yhteistyötä suositun tv-ohjelman El Chiringuito de Jugones kanssa, jossa hän ilmaisi tukensa Real Madridille ja presidentilleen Florentino Pérezille.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.