Skip to main content
Gamereactor Uutiset Ark: Survival Ascended
Uutiset

Ark: Survival Ascended on viivästynyt lokakuulle

Kehitystiimi tarvitsee lisäaikaa pelin työstämiseen, koska on ollut "haastavaa työskennellä Unreal Engine 5.2:n kanssa".
Toni Turunen 3 heinäkuun 2023

Pelistudio Wildcard on ilmoittanut, että Ark: Survival Ascended, eli Ark: Survival Evolved -pelin remaster-versiota ei enää julkaista PC-, PS5- tai Xbox-sarjan konsoleille elokuussa. Osana blogiviestiä kehittäjä on ilmoittanut, että nimike tulee ulos vasta lokakuussa, koska kehitystiimi tarvitsee lisäaikaa "täysin modattavan monialustajulkaisun peliekosysteemin luomiseen".

Näin Wildcard kommentoi asiaa: "We've found it challenging working with Unreal Engine 5.2, but at the same time, it is incredibly exciting. We're discovering new ways each day to push the technology to the next level; combined with the work needed to support a fully cross-platform-moddable game ecosystem on consoles and PC, it's clear that we'll need a bit more time."

Tämän lisäksi The Island ja Scorched Earth -julkaisut erotetaan nyt toisistaan, koska "ei olisi mahdollista" tehdä molempia sillä tasolla , joihin voisi olla "standardin mukaisesti tyytyväinen" samaan aikaan. Näin ollen voimme odottaa Scorched Earth -pelin julkaisua joulukuussa, kun taas Ragnarok ja Aberration julkaistaan vuoden 2024 ensimmäisellä neljänneksellä.

Kun Ark: Survival Ascended saapuu Early Accessiin, sen vähittäismyyntihinta on 44,99 dollaria. Valmiina pelinä se heltiää 39,99 dollarin hinnalla. Pelikuvaa siitä luvataan lähempänä julkaisua.

Koko profiili 1 604 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.