Suomi
Gamereactor
Urheilu

Atlético de Madridin Metropolitano-stadion, miesten Mestarien liigan finaalin edelläkävijä vuonna 2027

Atletin stadion voisi isännöidä Mestarien liigan finaalia vuonna 2027, kahdeksan vuotta vuoden 2019 finaalin isännöinnin jälkeen.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Riyadh Air Metropolitano, Atlético de Madrid -stadion, isännöi todennäköisesti Mestarien liigan finaalia vuonna 2027. Espanjan urheiluministeri Pilar Alegría sanoi tiistaina, että ministerit hyväksyivät sen, mikä on välttämätön askel, jotta RFEF (Espanjan jalkapalloliitto) voi vahvistaa ottelupaikan.

Virallinen vahvistus tulee kuitenkin vasta syyskuussa, jonka UEFA:n on tehnyt. On toinenkin ehdokas, Bakun olympiastadion, Azerbaidžanissa, joka isännöi jo Eurooppa-liigan finaalia vuonna 2019 Arsenalin ja Chelsean välillä.

Wanda, Civitas, Riyadh Air...

Madridin itäpuolella sijaitseva Metropolitano Stadium rakennettiin 1990-luvulla toivoen pääsevänsä isännöimään yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailuja vuonna 1997, mutta Madrid hävisi tarjouksen. Myöhemmin siitä oli tarkoitus tulla olympiastadion vuoden 2012 olympialaisia varten (ja sitten 2016 ja sitten taas 2020...), ja se oli enimmäkseen käyttämättömänä, kunnes Atlético de Madrid siirsi sen sen jälkeen, kun heidän entinen stadioninsa, historiallinen Vicente Calderón, purettiin.

Vain muutamassa vuodessa se on vaihtanut nimeä kolme kertaa: se avattiin Wanda Metropolitanona vuonna 2018, sitten Civitas Metropolitanona vuonna 2022 ja lopulta Riyadh Air Metropolitanona vuonna 2024.

Siitä on tullut yksi Espanjan parhaista stadioneista, johon mahtuu yli 70 000 ihmistä, ja siellä pelattiin vuoden 2019 Mestarien liigan finaali Liverpoolin ja Tottenhamin välillä. Sitä käytetään myös vuoden 2030 MM-kisoissa Espanjassa.

Atlético de Madridin Metropolitano-stadion, miesten Mestarien liigan finaalin edelläkävijä vuonna 2027
Jose Miguel Sanchez / Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä