Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Autoista panssarivaunuihin: Miten Saksan puolustusteollisuus voisi vauhdittaa talouttaan

Saksan siirtyminen puolustustuotantoon antaa toivoa sen kamppailevalle taloudelle.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 5 maaliskuun 2025

Saksan talous, jota autoteollisuus on pitkään hallinnut, on löytämässä uutta kasvun moottoria – puolustusta. Kun Eurooppa lisää sotilasmenoja, muutos on käynnissä, kun asevalmistajat muuttavat autotehtaiden käyttöä vastaamaan kasvavaan kysyntään. Panssarivaunut, tutkat ja tykistö rullaavat nyt kokoonpanolinjoilta, jotka aikoinaan tuottivat autoja ( Reutersin kautta).

Maailmanlaajuinen tarve eurooppalaiselle puolustusomavaraisuudelle, erityisesti Venäjän kanssa vallitsevien jännitteiden valossa, on synnyttänyt ainutlaatuisen yhteistyön vaikeuksissa olevien autonvalmistajien ja kunnianhimoisten puolustusalan yritysten välillä. Rheinmetallin ja Hensoldtin kaltaiset yritykset ovat jo siirtämässä tuotantoa autonosista sotilasvarusteisiin täyttäen hitaan autosektorin jättämän aukon.

Puolustusmenojen odotetaan kasvavan merkittävästi erityisesti EU:ssa, ja Saksa odottaa mahdollista BKT:n kasvua ja työpaikkojen luomista sekä teollisen infrastruktuurinsa elvyttämistä. Jos tämä muutos onnistuu, se voi tarjota sotilaallisen voiman lisäksi merkittävän taloudellisen nostuksen. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten tilanne kehittyy.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.