Backrooms-elokuvan jatko-osa on virallisesti tekeillä
A24:lle tähän mennessä suurimman avauksensa tuottanut ohjaaja Kane Parsons aikoo tutkia tätä uutta kauhu-IP:tä vielä pidemmälle.
Kenenkään yllätykseksi viime viikonlopun lipputulot vallattuaan on kiinnostusta Backrooms jatko-osaan. Uusi kauhuelokuva on selvästi valloittanut yleisön elokuvadebyytillään, sillä se tuotti A24:lle yli 110 miljoonaa dollaria 10 miljoonan dollarin budjetilla.
Deadlinen mukaan ohjaaja Kane Parsons on mahdollisen jatko-osan kantava voima. Virallista vihreää valoa tai julkaisusuunnitelmia ei vielä ole. Emme tiedä, tulisiko kukaan alkuperäisen elokuvan tähdistä mahdollisesti takaisin, mutta 20-vuotias nouseva tähtiohjaaja on edelleen vahvasti kiinni franchisingissa, kuten hän on ollut kouluvuosiensa YouTube-sarjan tekemisestä lähtien.
Tällä hetkellä Parsons etsii käsikirjoittajakumppania, jonka kanssa työstää jatko-osaa. Ensimmäisen elokuvan käsikirjoitti Will Soodik, joka ei tällä hetkellä ole osoittanut palaavansa. Tällä hetkellä Backrooms ensisijainen tavoite on pitää paikkansa lipputuloissa, sillä uudet haastajat Scary Movie 6 ja Masters of the Universe yrittävät vetää sitä listalla alaspäin.




