Skip to main content
Uutiset

Bethesda paljastaa, kuinka The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered onnistui mahtumaan Nintendo Switch 2 -kasettiin

Pelin siirtäminen uudelle alustalle aiheutti joitakin teknisiä haasteita, mutta apulaisgraafisen johtajan Dan Leen mukaan se oli lopulta kaiken vaivan arvoista.
Alex Hopley Editor UK Päivitetty 11 elokuun 2026

Nintendo Switch 2 tarjoaa ehkä valtavan tehonlisäyksen alkuperäiseen konsoliin verrattuna, mutta PS5:een ja Xbox Series X:ään verrattuna sen suorituskyky jää edelleen jälkeen. Siitä huolimatta kehittäjien taikuuden avulla joitakin vaativia pelejä saadaan silti toimimaan Nintendo Switch 2:lla erinomaisella suorituskyvyllä. Cyberpunk 2077, Lies of P ja nyt myös The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered.

Nintendo Life-sivustolle antamassaan haastattelussa Bethesdan apulaisgraafinen johtaja Dan Lee kertoi teknisistä haasteista, joita pelin saattaminen Switch 2:lle aiheutti, ja lisäsi olevansa ylpeä siitä, että peli mahtuu kokonaan kasetille. ”Konsolilla on omat vahvuutensa ja selvästi erilainen suorituskyky, eikö niin? Joten sen ominaisuuksien hyödyntäminen vaati ehdottomasti jonkin verran työtä. Ja tietenkin meillä on käytettävissä esimerkiksi liiketunnistusta ja hiiren tukea. Luulen, että tämä on ensimmäinen Unreal Engine 5 -pohjainen avoimen maailman peli Switch 2:lla. Meillä ei siis ollut mitään muuta esimerkkiä, josta olisimme voineet kysyä: ’Miten he tekivät tämän?’” hän sanoi.

"Tekninen johtajamme JD teki paljon töitä varmistaakseen, että kaikki saatiin toimimaan yhdessä. Virtruosin tiimi teki ihmeitä saadakseen grafiikan toimimaan järjestelmän kanssa, ja se näyttää upealta, erityisesti sisätilat... Ja kaikki mahtuu kasettiin, ja olen todella iloinen, että saimme sen toimimaan. Kannatan vahvasti fyysisiä tallennusvälineitä ja niiden säilyttämistä. Joten tämä merkitsee minulle paljon," hän jatkoi.

Studiopäällikkö Tom Mustaine lisäsi: "Uuden alustan oppimiseen ja siirtymiseen liittyy aina päänvaivoja ja haasteita. Joten optimoimme pelimaailman suoratoiston ja hioimme yksityiskohtia varmistaaksemme, että pelikokemus tuntui mahdollisimman vakaalta. Ja sitten, tiedätkö, vain hienosäätöä, säätämistä ja pelaamista, kunnes voimme sanoa: ’Okei, tämä tuntuu fantastiselta. No niin, laittakaa se kasetille!’”

Kehittäjän ulkopuolisen näkökulmasta pelin siirtäminen yhdeltä järjestelmältä toiselle kuulostaa helpolta, mutta se vaatii paljon työtä, kuten Lee ja Mustaine kertovat. Kaikesta huolimatta Bethesda mieluummin kutsuu The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered:ta remasteriksi kuin remakeksi.

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.