
12 tuntia sen jälkeen, kun Carlo Ancelotti juhli Real Madridin voittoa Real Sociedadista ja pääsi Copa del Reyn finaaliin, hän on istunut vastaajan penkillä Madridin maakuntatuomioistuimessa, jossa Ancelottia epäillään kahdesta verorikoksesta, joiden arvo on yli miljoona euroa. Syyttäjät vaativat neljää vuotta ja yhdeksän kuukautta vankeutta.
Oikeudenkäynti alkoi keskiviikkona, ja italialainen johtaja on kiistänyt syyllisyytensä sanoen, ettei hänellä ollut koskaan aikomusta tehdä petosta valtion kassaa vastaan, sanoen, että kaikki hänen veroasiansa olivat hänen neuvonantajiensa hoitamia. Italialaista manageria syytetään 386 361 euron välttelystä vuonna 2014 ja 675 718 euron välttelystä vuonna 2015, jotka olivat hänen kaksi ensimmäistä vuottaan Real Madridin managerina.
Tarkemmin sanottuna Ancelottia epäillään siirtäneen kuvaoikeutensa Espanjan ulkopuolella sijaitseville yrityksille vain välttääkseen verojen maksamisen. Managerin mukaan Real Madrid ehdotti hänelle sitä, hän kysyi sitten neuvonantajaltaan, "ja sen jälkeen en koskaan mennyt asiaan, koska kaikki näytti minusta oikealta. En uskonut, että se voisi olla petos, vaikka jos olen täällä, luulen, että asiat eivät olleet niin oikein", hän lisäsi ( EFE:n kautta).
Oikeudenkäynnin odotetaan kestävän kaksi päivää riippuen siitä, pääseekö vastaaja syyttäjien kanssa sopimukseen rahasakon maksamisesta, jotta hän ei joudu vankilaan, mitä usein tapahtuu tämäntyyppisissä tapauksissa, jotka eivät ole harvinaisia jalkapalloilijoille, kuten tapahtui Cristiano Ronaldon, Leo Messin, Xabi Alonson ja Jose Mourinhon kaltaisissa tapauksissa.