Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

CoD-Bowling perusti studion

Robotokilla kehittäjä on kuningas
Mika Sorvari 24 huhtikuun 2012

Entinen Infinity Wardin Call of Duty -strategisti Robert Bowling on perustanut oman studionsa, Robotokin. Bowling kertoi GI:lle, että hän haluaa nyt työskennellä ympäristössä jossa kehittäjät saavat itse hallita luomuksiaan alkumetrien konsepteista lopulliseen tuotteeseen asti.

Bowling uskoo, että pelialalla on paljon opittavaa siitä kuinka luovaa työtä tekevää henkilökuntaa tulisi inspiroida ja tukea. Tästä voidaankin ehkä rivien välistä lukea miksi hän ei enää työskentele Activisionin riveissä.

Robotokin ensimmäinen peliprojekti tähtää seuraavan sukupolven konsoleille, PC:lle sekä mobiililaitteille. Kehittelyssä panostetaan ensin pelimaailmaan ja pelikokemukseen, pelimekaniikan tullessa asialistassa viimeisenä.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.