Suomi
Gamereactor
Urheilu

Crystal Palacen kapteeni Marc Guéhi välttää sanktion kirjoitettuaan sateenkaarikäsivarsinauhan päälle "Minä rakastan Jeesusta"

Valioliiga toimitti sateenkaarikäsivarsinauhat kaikille joukkueille, ja kaksi kapteenia ei ollut samaa mieltä.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Marc Guéhi, 24-vuotias Crystal Palacen pelaaja, on välttänyt FA:n (Englannin jalkapalloliitto) syytteen sateenkaarikäsivarsinauhaan kirjoittamisesta "I Love Jesus". Guéhi käytti kapteenin nauhaa lauantain tasapelissä Newcastle Unitedia vastaan Valioliigassa.

Valioliiga toimitti yhteistyössä Stonewallin kanssa sateenkaarikapteenin käsivarsinauhat sekä nauhat kaikille 20 Valioliiga-joukkueelle juhlistaakseen erityistä kampanjaa otteluviikkojen 13 ja 14 aikana LGBTQ+ -oikeuksien tukemiseksi.

Mutta englantilainen pelaaja, Norsunluurannikolla syntynyt omistautunut kristitty, päätti kirjoittaa "Rakastan Jeesusta" hänelle annettuun käsivarsinauhaan.

Crystal Palace ja Guehi olisivat voineet saada sakot, koska FA:n sääntöjen sääntö A4 kieltää "kaikki poliittiset tai uskonnolliset viestit" missään vaatekappaleessa.

ESPN:n mukaan FA päätti lopulta sulkea silmänsä ja päästää Guéhin ja Crystal Palacen menemään vain nuhtelulla, mutta Marc Guéhin viesti tästä LGBT-symbolista oli kova ja selkeä.

Ipswich Townin kapteeni kieltäytyi käyttämästä sateenkaarikäsivarsinauhaa

Ainoa Valioliigan kapteeni, joka ei käyttänyt sateenkaarinauhaa, oli Sam Morsy, harjoittava muslimi, Ipswich Townista.

Käsivarsinauhan käyttäminen ei ollut pakollista, se oli jokaisen joukkueen päätettävissä, joten FA ei ryhdy toimiin Morsya vastaan. Mutta kiistan jälkeen joukkue julkaisi lausunnon, jossa he sanoivat olevansa "sitoutuneet olemaan täysin osallistava klubi, joka toivottaa kaikki tervetulleiksi".

Crystal Palacen kapteeni Marc Guéhi välttää sanktion kirjoitettuaan sateenkaarikäsivarsinauhan päälle "Minä rakastan Jeesusta"

Liittyy aiheisiin:

Urheilu


Ladataan seuraavaa sisältöä