Skip to main content
Gamereactor Uutiset Sigil
Uutiset

Doomin kehittäjän seuraavalta peliltä vietiin rahoitus alta

Romero Games menetti seuraavan pelinsä rahoituksen äkkiä ja arvaamatta.
Markus Hirsilä 4 heinäkuun 2025

Romero Gamesin laittoi pystyyn se alkuperäisen Doomin kehittäjä John Romero puolisonsa Brendan kanssa. Nyt on saatu kuulla, että heidän tulevalta peliltään on viety rahoitus alta. Näin pelin ja koko studion tulevaisuus on vaakalaudalla silkkana sellaisenaan.

Asiasta kertoi Brenda Romero sosiaalisessa mediassa. Hänen mukaansa muutkin kehittäjät ovat kokeneet saman kohtalon, eikä päätös johdu Romero Gamesin omista toimista.

Seuraavaksi on tietysti kiire arvioida, mitä seuraavaksi tapahtuu. Ja ideoita toimintamahdollisuuksista saa toimittaa Romero Gamesille. Ei ole tiedossa, mistä pelistä oli kyse, eikä sekään, kuka tämä rahoituksen pois vetänyt julkaisija oli.

"We have some difficult news to share. Last night, we learned that our publisher has cancelled funding for our game along with several other unannounced projects at other studios. This was a strategic decision made at a high level within the publisher, well above our visibility or control. --- This absolutely isn't a reflection of our team's work, performance, or the quality of the project itself. ---"

https://x.com/romerogamesltd/status/1940716112922190248

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.