Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Ecuadorin jalkapalloliitto valittaa Meksikossa saamastaan kohtelusta, joka oli ”kaukana reilusta pelistä, tasapuolisuudesta ja yhtenäisyydestä”

Ecuador hävisi 2–0 Meksikolle, jonka kannattajat huolehtivat siitä, ettei joukkue saanut levätä sinä yönä.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Meksiko voitti Ecuadorin 2–0 32 parhaan joukkoon pääsyn ratkaisevassa ottelussa ja eteni isäntämaana 16 parhaan joukkoon jatkaen täydellistä sarjaansa: neljä voittoa ja nolla päästettyä maalia neljän ensimmäisen ottelun jälkeen. Ecuadorille matka päättyi tähän. Joukkue, jota pidettiin aikoinaan turnauksen yllättäjänä, voitti neljästä ottelustaan vain yhden, jo karsitun Saksan.

Ecuadorin jalkapalloliitto katsoo kuitenkin, ettei turnaus sujunut oikeudenmukaisesti, ja on jättänyt virallisen valituksen MM-kisojen järjestäjille, koska meksikolaiset fanit kokoontuivat joukolla joukkueen hotellin eteen Santa Fe -kaupunginosassa Mexico Cityssä ottelua edeltävänä yönä: autojen torvet, laulut, jotka muuttuivat solvauksiksi, ja myöhään yöllä ammutut ilotulitteet estivät pelaajia nukkumasta rauhassa ottelua edeltävänä yönä.

"Tämä käytös on kaukana reilun pelin, tasapuolisuuden ja yhtenäisyyden periaatteista, joita maailmanmestaruuskilpailujen tulisi edustaa", liitto totesi lausunnossaan ja pyysi Meksikon MM-kisajärjestäjiä ”kiinnittämään enemmän huomiota näihin tapahtumiin ja toteuttamaan tarvittavat toimenpiteet pelaajiemme, valmennusryhmämme ja kannattajiemme turvallisuuden takaamiseksi.”

El País huomauttaa, että meksikolaiset kannattajat eivät käyttäytyneet tällä tavoin aiemmissa otteluissaan Etelä-Afrikkaa, Etelä-Koreaa tai Tšekkiä vastaan. Kyseessä oli tietenkin heidän ensimmäinen pudotuspelinsä, mutta tapauksella on syvempi merkitys maiden välisten huonojen institutionaalisten suhteiden vuoksi.

Ecuadorin pelaajilla ei ollut paljon aikaa nukkua ja levätä lennon ja meksikolaisten kannattajien vuoksi

Mutta se ei ollut ainoa este, jonka Ecuador kohtasi MM-kisojen viimeisinä tunteina. Heidän lentonsa maanantaina, ottelua edeltävänä päivänä, Columbuksesta, Ohiosta, Mexico Cityyn, jonka oli tarkoitus kestää noin kolme ja puoli tuntia, plus puolitoista tuntia kuljetusta lentokentältä hotelliin, kesti lopulta paljon kauemmin. "Olimme yli kolme tuntia myöhässä; meidän piti saapua kello kuusi illalla, mutta niin ei käynyt. Kuljetus lentokentältä hotelliin tuntui lopulta melkein yhdeksän tunnin lennolta”, valitti Ecuadorin valmentaja Sebastian Beccacece ennen ottelua. ”Aiemmat ottelut sujuivat aina hyvin. Kaikissa pelipaikoissa kaikki oli mennyt sujuvasti, mutta täällä tilanne ei ole ollut sama.”

Emme koskaan saa tietää, olisiko Ecuador suoriutunut paremmin, jos se olisi ollut levänneempi, kun lento viivästyi ja hotellin ulkopuolella oli yöllä ilotulitusta, melua ja solvauksia. Mutta nyt joukkue on pudonnut turnauksesta ja Beccacece on jättänyt joukkueen...

Ecuadorin jalkapalloliitto valittaa Meksikossa saamastaan kohtelusta, joka oli ”kaukana reilusta pelistä, tasapuolisuudesta ja yhtenäisyydestä”
Poetra.RH / Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

UrheilujalkapalloMM-kisat


Ladataan seuraavaa sisältöä