Minulla ei ole henkilökohtaista kokemusta Nothing Headphones (1) -kuulokkeista, mutta kun ne lanseerattiin jokin aika sitten, ne saivat maailmanlaajuista suosiota, koska suhteellisen korkeasta lähtöhinnasta huolimatta ne ilmentävät kaikkea sitä, mitä kuluttajat rakastavat Nothingissa. Ne laajentavat esteettisiä rajoja silmiinpistävällä muotoilulla, ajattelevat laatikon ulkopuolella ja ovat valmiita haastamaan vakiintuneita normeja suorapuheisemmalla strategialla.
Ja se näyttää toimineen - myös kuulokkeet (1) ovat myyntimenestys, mutta samaan aikaan voisi helposti väittää, että vajaan 300 punnan hintaiset kuulokkeet ovat yksinkertaisesti liian kalliit monille ollakseen edes merkitykselliset. Joten aivan kuten Nothing teki (a)-sarjan kanssa älypuhelinmallistossaan, se tekee saman kuulokkeiden kanssa.

Tässä on Nothing Headphone (a), kuulokkeet, joka näyttää paljon kuin sen kalliimpi isoveli, mutta on otettu käyttöön noin £ 100 vähemmän.
Onneksi muotoilun yleiset avaintekijät säilyvät. Fyysiset painikkeet sijaitsevat valtavan neliönmuotoisten korvakuppien reunoilla, ja niiden avulla voit käyttää ANC:tä, äänenvoimakkuutta ja monia muita ominaisuuksia. Se toimii loistavasti, ja tämän analogisen käyttäjäparadigman huomaa ja arvostaa joka ikinen päivä. Todellakin.
Myös itse rakenne on vankka. Olisin halunnut hieman enemmän PU-vaahtomuovia yläosan alle lisäpehmusteeksi, sillä ylhäältä kalloon kohdistuva paine on havaittavissa muutaman tunnin jälkeen, mutta se on paljon mukavampi kuin monet muut saman hintaluokan kuulokkeet. On kuitenkin hieman sääli, että niitä ei voi taittaa kokoon hieman kannettavammiksi, ja että Nothing ei ole toimittanut kuluttajille tarkoitettua koteloa. Kyllä, ne ovat halvemmat kuin Nothing-kuulokkeet (1), mutta ne eivät silti ole aivan halvat kuulokkeet. Saat todella ohuen pussin, ja siinä kaikki, ja tunnet itsesi hieman hölmöksi, kun otat laukustasi RyanAir-lentokoneen hienon näköisen sairauspussin, jota käytetään noin 200 puntaa maksavien kuulokkeiden kuljettamiseen.
Muuten niistä on vaikea löytää vikaa. Ne ovat IP52-sertifioidut sadetta vastaan, painavat hieman yli 300 grammaa, mitä ei oikeastaan huomaa päässäsi, ja akku kestää jotain 75 tuntia aktiivisen melunvaimennuksen ollessa päällä. Kaiken kaikkiaan niissä on siis melko vankat tekniset tiedot.
Sisältä löytyy 40 mm:n mukautetut ohjaimet LDAC- ja Hi-Res-sertifioinnilla, joita tukee Nothingin oma staattinen spatiaalinen ääniasetus. Edellä mainittujen hienojen koodekkien lisäksi käytössä on myös AAC ja SBC, ja mukana on Bluetooth 5.4, joka tarjosi sekä vankan kantaman että terävän yhteyden sekä yhden että kahden laitteen yhteyden kautta testi-ikkunassa.

Jopa mikrofoni, joka on jaettu kolmeen erilliseen yksikköön niin sanotulla ENC:llä, joka on eräänlainen melualgoritmi, toimi todella hyvin, ja olin todella positiivisesti yllättynyt päivittäisestä käyttöskenaariosta, joka koostui pitkistä puheluista ystävien ja perheenjäsenten kanssa, musiikin ja podcastien toistosta sekä jatkuvasta äänenvoimakkuuden säätämisestä ja muusta vastaavasta aiemmin kuvaamillani painikkeilla.
Niille, jotka lataavat Nothingin sovelluksen, on tarjolla lisää EQ-asetuksia, ja voit jopa käyttää sivussa olevaa painiketta kameran laukaisimena, vaikka sinulla ei olisikaan Nothing-puhelinta - sinun on vain pidettävä kamera auki etukäteen. Pienet asiat ovat tärkeitä, eikö olekin?
Nothing-kuulokkeet (a) ovat parempia puolihalpoja kuulokkeita, joita olen testannut pitkään aikaan. Sanon "puoliksi", koska tämän hintaisia kuulokkeita ei oikein voi luokitella halvoiksi, vaan pikemminkin <strong>halvemmiksi. Siitä huolimatta nämä ovat todella vankat kuulokkeet, jotka on luotu halusta erottua esteettisesti, mutta yhtä lailla tuotteen muokkaamisesta kuluttajan todellisten toiveiden ja mieltymysten mukaan.
Siksi niitä on todella, todella helppo suositella, vaikka Nothingin olisi todella pitänyt antaa meille kotelo...