
Englannilla oli yksi kaikkien aikojen suurimmista hämmennyksistään: vaikka Harry Kane teki ensimmäisen ja aikaisen maalin, he kärsivät tylyn tappion Senegalille: 3-1. Historiallinen tulos, koska se on ensimmäinen kerta, kun afrikkalainen joukkue voittaa Englannin kansainvälisessä ottelussa. Se oli ystävyysottelu, joten sillä ei ole seurauksia, mutta Nottinghamin City Groundin fanit buuasivat pelaajille, ja Thomas Tuchel jättää meille paljon kysymyksiä: pystyykö hän muuttamaan tilannetta radikaalisti ensi vuoden MM-kisoihin mennessä?
Englanti, joka joutui katsomaan viime viikolla Kansojen liigan B:stä Saksan, Ranskan, Espanjan ja Portugalin välisiä finaaleja, voitti hädin tuskin 1-0 Andorrasta, joka on FIFA:n rankingissa sijalla 173 (210:stä). Ja nyt tämä tappio, joka päättyy melkein eri tavalla, kun Jude Bellinghamin tasoitusmaali hylättiin VAR:n käsipallon vuoksi Levi Colwillin toimesta.
Tuchel sanoi kuitenkin olevansa tyytyväinen pelaajiensa suoritukseen: "Mielestäni reaktio oli hyvä sen jälkeen, kun olimme tappiolla. Tunsin, että meistä tuli yhtäkkiä aktiivisempia, vapaampia, sujuvampia ja aggressiivisempia vastustajan maalia kohtaan."
Englannin fanit ja media ovat yhtä lailla pettyneitä, ja BBC kyseenalaistaa, onko Tuchelin Englanti taantuma ja huonompi kuin Gareth Southgaten (ilman havaittavaa suunnitelmaa, ilman identiteettiä, ilman parannusta): "Englanti oli surkea Andorraa vastaan. He olivat pahempia tappiossa Senegalille", ja lisäsi, että tämä uusi aikakausi on ollut väärä alku.
Seuraavaksi Englannille toinen ottelu Andorraa vastaan ja sitten Serbiaa vastaan syyskuussa osana MM-karsintoja.