Skip to main content
Gamereactor Uutiset Final Fantasy XVI
Uutiset

Ensimmäinen Xbox-pomo: Japanilaiset yritykset halusivat tukea Xboxia, mutta pelkäsivät Sonya

Ed Fries:"...he halusivat Sonylle kilpailua. Mutta he eivät voineet olla liian avoimia Xboxin tukemisessa."
Jonas Mäki Editor Sweden 13 huhtikuun 2026

Nykyään lähes kaikki suuret japanilaiset pelit ovat tulossa Xboxille, mikä ei todellakaan ole ollut itsestäänselvyys konsolin lähes 25-vuotisen markkinoillaolon aikana. Suuret pelisarjat ovat usein puuttuneet, ja erityisesti Final Fantasy on erottunut edukseen vain satunnaisten julkaisujensa vuoksi.

Siksi on helppo olettaa, että japanilaiset pelistudiot eivät halunneet tukea Microsoftia ja sen Xboxia, mutta se ei näytä olevan täysin totta. Päinvastoin, Square (joka ei ollut vielä fuusioitunut Enixin kanssa) halusi hypätä Xboxin kelkkaan, mutta ei uskaltanut, ja tätä mieltä olivat myös monet muut japanilaiset julkaisijat.

Näin ainakin väittää ensimmäinen Xbox-pomo Ed Fries GamesRadarin haastattelussa :

"Joidenkin kanssa pystyimme tekemään sopimuksia, joidenkin kanssa emme. He [Xbox] pystyivät tekemään joitain sopimuksia sen jälkeen, kun lähdin Squaren kanssa, mutta se oli aina niin sanotusti tiukka keskustelu, koska he halusivat Sonyn saavan kilpailua. He eivät kuitenkaan voineet tukea Xboxia liian avoimesti. He eivät voineet tehdä liian ilmeiseksi, että he tukevat Xboxia."

Tämä selittää sen, miksi Xbox sai alkuaikoina pääasiassa valikoiman hieman kapeakatseisia japanilaisia pelejä, eikä vähiten Capcomin Steel Battalionia, lähinnä pelejä, jotka eivät olisi ärsyttäneet Sonya. Julkaisijat pelkäsivät yksinkertaisesti jäädä ulos PlayStationin ekosysteemistä, hän sanoo. Jotkut kuitenkin uskalsivat tukea Xboxia, kuten Sega (joka oli hieman tuuliajolla Dreamcastin jälkeen) ja ennen kaikkea Tecmo. Jälkimmäisestä Fries sanoo :

"He tekivät sen tavallaan nipistääkseen Sonya, koska he halusivat Sonylle kilpailijoita, koska muuten he ovat monopoli, ja monopolit tekevät mitä haluavat."

Viimeisinä vuosinaan Xboxin johtajana Phil Spencer teki useita korkean profiilin matkoja Japaniin ja kosiskeli suurimpia julkaisijoita. Tämä on osaltaan vaikuttanut siihen, että Xbox-yleisö jää nykyään harvoin paitsi japanilaisista peleistä, mutta täyteen tavoitteeseen pääseminen on vienyt yli kaksi vuosikymmentä.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2007 · 1 875 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.