Entinen olympiaurheilija kiistää väitteen, jonka mukaan hän olisi vahingoittanut Washington D.C.:n heijastusallasta
Presidentti Donald Trump käytti äskettäin 14 miljoonaa dollaria tämän maamerkin kunnostamiseen, mikä ei ole ollut kovinkaan suuri menestys, lievästi sanottuna.
Olet ehkä tietoinen Washington D.C.:n heijastusaltaan maamerkin ympärillä vallitsevasta tilanteesta, mutta jos et ole, kerrataanpa asia lyhyesti.
Presidentti Donald Trump päätti, että entiset presidentit olivat jättäneet maamerkin sekasorron valtaan (unohtamatta, että Trump itsekin toimi presidenttinä vuosina 2017–2021...) ja päätti myöntää 14 miljoonaa dollaria altaan kunnostamiseen. Tavoitteena oli poistaa muodostuneet levät ja samalla asentaa uusi, Yhdysvaltain lipun sininen pohja, jotta altaalle saataisiin uusi ilme. Pian sen jälkeen levät kuitenkin palasivat ja uusi pohja alkoi irrota, mikä johti uusiin ongelmiin, jotka piti korjata ja kunnostaa.
Tämän tilanteen jälkeen Trump on useaan otteeseen väittänyt, että uima-allas on joutunut ilkivallan kohteeksi. Yksi esimerkki tästä on 67-vuotias David Hearn, joka väitetysti pidätettiin perjantaina uima-altaan ilkivallasta. Entinen olympiakanoottiurheilija Hearn on kiistänyt syytökset ja kertonut, että hän oli vain pyöräilemässä uima-altaan ohi, kun päätti kurkottaa käden altaan pohjaan koskettaakseen sitä ja selvittääkseen altaan kunnon, mutta tämä ei estänyt kansalliskaartia ja puistopoliisia pidättämästä häntä.
Sky Newsin mukaan Hearn on nyt julkaissut lausunnon, jossa hän mainitsee olleensa yksinkertaisesti ”utelias kansalainen” ja että hän ”kurotti käden pohjaan nähdäkseen, miltä se tuntui. Se tuntui hyvin kumimaiselta.” Hän etsii nyt myös oikeudellista apua, sillä häntä on pyydetty saapumaan heinäkuussa oikeuteen vastaamaan näihin syytöksiin.
Vaikka tapaus saattaa vaikuttaa vähäpätöiseltä, Trump on puhunut hyvin voimakkaasti niiden syytteeseen asettamisesta, jotka ”vandalisoivat” uima-allasta. Presidentti lisäsi äskettäin Truth Social -palvelussa julkaistussa lausunnossaan: ”Nämä ovat erittäin vakavia rikoksia, jotka liittyvät kansallismonumenttien tuhoamiseen. Vuosia vankilassa!”
