Enzo Maresca kehuu Estêvãoa ja tukee Yamalia: "Liian suuret paineet heidän kaltaisilleen nuorille pojille"
Estêvão voitti odotetun kaksintaistelun Lamine Yamalin kanssa jalkapallon uusista teini-ikäisistä supertähdistä.
Estêvão Willian on noussut Chelsean teinitähdeksi. Viime kesänä Palmeirasista FIFA:n seurajoukkueiden MM-kisojen (joissa laitahyökkääjä teki maalin nimenomaan Chelseaa vastaan) pelaamisen jälkeen hankittu 18-vuotias on ansainnut paikkansa joukkueessa upeilla maaleilla, kuten sillä, joka aloitti Liverpoolin painajaisen viime kuussa. Barcelonaa vastaan hän teki Mestarien liigan 3-0-tappion toisen maalin, ottelun upeimman maalin, kun hän jätti puolustaja Alejandro Balden taakseen ja ampui maalivahti Joan Garcían kautta verkon kattoon.
Chelsean manageri Enzo Maresca sanoi, että maali "muistutti minua siitä, jonka hän teki meitä vastaan seurajoukkueiden MM-kisoissa - hyvin samanlainen, sama teko", maali, joka ei estänyt Chelseaa nousemasta maailmanmestariksi kesän kilpailussa.
Bluesin manageri kehui Estêvãoa, joka voitti paljon kohutun teinitähtien kaksintaistelun: Estêvão Willian syntyi huhtikuussa 2007, vain kolme kuukautta vanhempi kuin Ballon d'Or -voittaja Lamine Yamal, joka ei ole nauttinut parhaasta kauden alusta johtuen sarjasta loukkaantumisia ja merkityksettömistä esityksistä Barçan tänä vuonna pelaamia huippuseuroja vastaan, tappioista PSG:tä, Real Madridia ja nyt Chelseaa vastaan.
Kun Maresca kuitenkin paijasi Estêvãoa, hän otti myös Yamalin mukaan vetoomukseensa teini-ikäisten puolesta. Kun lehdistö kysyi, muistuttaako Estêvão häntä Messistä, Maresca käytännössä pyysi ihmisiä jättämään heidät rauhaan: "Hänen, Lamine, he ovat niin nuoria 18-vuotiaita, että jos aletaan puhua Messistä, Ronaldosta, minusta se on liikaa paineita heidän kaltaisilleen nuorille pojille. 18-vuotiaana heidän täytyy nauttia, heidän täytyy saapua harjoituskentälle tyytyväisinä, mutta kun heitä aletaan verrata Messiin tai Ronaldoon, luulen, että se on liikaa heille."

