
EA Sports FC -jalkapalloilupelisarja tunnettiin ennen nimellä FIFA, ja sehän on ollut todella iso juttu varsinkin Britanniassa ja muuallakin Euroopassa. Ja sama jatkui myös vuonna 2024.
Analyysifirma Gfk Entertainment kerää tietoja videopeleistä, musiikista, elokuvista ja muusta viihteestä. Julkaistun raportin mukaan EA Sports FC 25 oli Euroopan myydyin peli. Se oli ykkösenä 17 eri maassa mukaan lukien Britannia, Saksa ja Ranska. Monessa maassa taakse jäi myös edeltäjä EA Sports FC 24, kuten Espanjassa, Portugalissa ja Italiassa.
Saksassa EA Sports FC 25 oli myydyin peräti kolmella listalla: Playstation 5 & Xbox Series X (ja S), Playstation 4 & Xbox One ja sitten vielä erikseen Switch. EA Sports FC 24 sijoittui toiseksi väistyneen polven pelikonsoleilla.
On kuitenkin muistettava, että lukemat perustuvat myytyihin fyysisiin peleihin.
Muita saman analyysin mukaan vuoden 2024 kovia menestyjiä olivat Mario Kart 8 Deluxe ja Super Mario Party Jamboree.