Skip to main content
Gamereactor Uutiset F1 2011
Uutiset

F1 2011 julki, myyntiin syyskuussa

Tulossa myös 3DS:lle ja NGP:lle
Kimmo Pukkila 24 maaliskuun 2011

Codemasters on julkistanut Formula 1 -kauden alkajaisiksi vuoden virallisen formulapelin, F1 2011:n. F1 2010:n tavoin peli on tekeillä PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja PC:lle, mutta uusina alustoina joukkoon liittyvät Nintendo 3DS ja NGP.

F1 2011 julkaistaan tehokonsoleille ja PC:lle syyskuun 23. päivä, mutta erikseen suunnitellut käsikonsoliversiot eivät ehdi samaan aikaan markkinoille. Niiden julkaisuaika vahvistetaan myöhemmin.

F1 2011 lupaa laaja-alaisia teknisiä ja pelillisiä parannuksia edeltäjäänsä nähden. Parannukset ulottuvat sekä itse ajamiseen että F1-kuljettajan elämään radan ulkopuolella. Mukana ovat luonnollisesti kaikki kauden viralliset tallit, kuljettajat ja radat.

Peli pohjautuu Codemastersin Ego-moottoriin, joka on käytössä myös F1 2010:ssä ja tulevassa Dirt 3:ssa.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.