Intensiivisen viikonlopun jälkeen, jolloin Manchester United kaatui rangaistuspotkukilpailussa Fulhamille ja Newcastle Brightonille 1-2, FA Cup etenee puolivälieriin. Maaliskuun loppuun mennessä jäljellä olevien kahdeksan joukkueen määrä vähenee neljään jännittävien kohtaamisten jälkeen, joihin kuuluvat Lontoon derby (Fulham vs. Crystal Palace), ottelu Champions League joukkueen ja Championship joukkueen välillä (Aston Villa vs. Preston) ja Manchester Cityn viimeinen mahdollisuus voittaa mestaruus tänä vuonna.
Puolivälierät pelataan viikonloppuna 29.-30. maaliskuuta. Tarkkoja päivämääriä ei ole annettu, mutta tiedämme jo arvonnan:
Kahdeksan (no, vielä yhdeksän) jäljellä olevaa joukkuetta ovat mielenkiintoisia, koska lukuun ottamatta Manchester Cityä, joka voitti FA Cupin vuonna 2023, loput joukkueet eivät ole voittaneet sitä vuosikymmeniin. Aston Villa voitti viimeksi vuonna 1957, Ipswich vuonna 1978 ja Preston (ainoa Championshipin kakkosdivisioonajoukkue, joka on vielä taistelussa) voitti viimeksi vuonna 1938. Muut eivät ole koskaan voittaneet sitä.
Yksikään näistä joukkueista ei ole mukana EFL Cupin finaalissa Liverpoolin ja Newcastlen välillä 16. maaliskuuta.