Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

FBI:n johtaja haastaa The Atlantic -lehden oikeuteen sen jälkeen, kun raportoitiin, että hänellä on alkoholiongelma, joka voisi "vaarantaa kansallisen turvallisuuden"

Taas yksi Trumpin hallinnon hahmo haastaa median oikeuteen: The Atlantic uutisoi, että FBI:n johtajalla on alkoholiongelma.
Javier Escribano Editor Spain Päivitetty 21 huhtikuun 2026

FBI:n johtaja Kash Patel on nostanut kunnianloukkauskanteen The Atlantic -lehteä vastaan sen jälkeen, kun artikkelissa, jonka kirjoitti Sarah Fitzpatrick, joka myös haastettiin oikeuteen, kerrottiin, että Patelilla olisi alkoholiongelmia. Artikkeli julkaistiin perjantaina otsikolla "Kash Patel's Erratic Behavior Could Cost Him His Job", ja sitä muokattiin myöhemmin verkkoversiossa muotoon "The FBI Director Is MIA".

Artikkeli perustuu yli kahteen tusinaan nimettömään lähteeseen, ja siinä kuvataan, että Patelin "silmiinpistävä päihtymys ja selittämättömät poissaolot", jolloin hän on siirtänyt kokouksia "viivästyttänyt tutkimusten edistämiseksi tarvittavia ajallisesti tärkeitä päätöksiä" "alkoholin polttelemien öiden" vuoksi, ovat huolestuttaneet FBI:n ja oikeusministeriön virkamiehiä. Siinä kerrotaan myös, että Patelin "ailahteleva käytös" vaarantaa kansallisen turvallisuuden, ja hän on rikkonut oikeusministeriön eettisiä sääntöjä, on tavoittamattomissa hätätilanteissa ja antaa alkoholin vaikuttaa julkisiin lausuntoihinsa, CNN:n mukaan.

Patel kertoi Reutersille, että juttu on valetta, ja sanoi: "heille annettiin totuus ennen julkaisua, ja he päättivät kuitenkin julkaista valheita", ja vaatii 250 miljoonan dollarin vahingonkorvauksia kanteessa, joka on jätetty Yhdysvaltain piirituomioistuimeen District of Columbian piirikunnassa. "Vastaajat voivat tietenkin vapaasti arvostella FBI:n johtoa, mutta he ylittivät laillisen rajan julkaisemalla artikkelin, joka oli täynnä vääriä ja ilmeisesti keksittyjä väitteitä, joiden tarkoituksena oli tuhota johtaja Patelin maine ja ajaa hänet pois virasta", kanteessa sanotaan.

Toimitus ilmoitti, että he "seisovat Kash Patelia koskevan raporttimme takana, ja puolustamme The Atlanticia ja toimittajiamme tarmokkaasti tätä perusteetonta kanteen nostamista vastaan". Artikkelissa on jopa lainaus, jossa Patel sanoo: "Nähdään oikeudessa - tuo shekkivihkosi".

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.