Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Autot

Ferrari Luce on edelleen kiistelty, nyt sen massiivisten tuulilasinpyyhkimien takia

Ihmiset vertaavat niitä jo nyt hyönteisten antenneihin ja jäniksen korviin.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Vaikka Ferrari Luce on jossain määrin keskustelun arvoinen, keskustelu on jo muuttunut myrkylliseksi ja pakkomielteiseksi. Nyt näyttää siltä, että internet on löytänyt kiistellystä ulkomuodosta uuden valittavan seikan: auton melko suuret tuulilasinpyyhkimet.

Tuoreet kuvat (Derek Photography) ja videot Ferrarin ensimmäisestä EV:stä ovat tuoneet esiin epätavallisen muotoilun piirteen, jonka monet ihmiset jättivät huomiotta auton debyytin aikana. Sen sijaan, että Lucen pyyhkimet olisivat piilossa konepellin alla kuten useimmissa autoissa, ne istuvat pystyasennossa A-pilarien varrella, kun niitä ei käytetä, joten niitä on mahdotonta jättää huomioimatta, kun ne on kerran huomannut.

Ferrari sanoo, että Lucen erittäin matala etuosa ja saumaton konepellin ja tuulilasin välinen muotoilu eivät jättäneet tilaa perinteiselle pyyhinjärjestelmälle. Tämän seurauksena insinöörit kehittivät patentoidun ratkaisun, joka säilyttää terät pystysuorassa ja auttaa säilyttämään auton aerodynaamisen tehokkuuden. Yhtiö väittää, että muotoilu luo jopa pieniä ilmapyörteitä, jotka parantavat ilman virtausta korin yli.

Tämä ei ole estänyt ihmisiä pilkkaamasta pyyhkimiä verkossa. Sosiaalisen median käyttäjät ovat verranneet niitä hyönteisten antenneihin, kanin korviin ja jopa vanhojen bussien tuulilasinpyyhkimiin. Kun otetaan huomioon Lucen muotoiluun jo kohdistunut laajempi kritiikki, epätavallisesta pyyhkimien sijoittelusta on tullut uusi keskustelunaihe... ja pilkan aihe.

Ferrari Luce on edelleen kiistelty, nyt sen massiivisten tuulilasinpyyhkimien takia

Liittyy aiheisiin:

Autot


Ladataan seuraavaa sisältöä