Suomi
Gamereactor
Sports

Franco Colapinto hyötyy myrskyisästä yöstä Alpinessa tiimipäällikön eron jälkeen

Colapinto korvaa Jack Doohanin, mutta vain seuraavien viiden kilpailun ajan.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Alpinella on ollut myrskyisä ilta, englantilais-ranskalainen Formula 1 -tiimi (entinen Renault), kun Oliver Oakes erosi yllättäen tallipäällikön tehtävästä, ilmoitti tiistai-iltana. Flavio Briatore, Executive Advisore, vastaa Oakesin tehtävistä, ja hänen ensimmäinen päätöksensä tänä aamuna on ollut nostaa Franco Colapinto pääkuljettajaksi Jack Doohanin tilalle.

"BWT Alpine Formula One Team ilmoittaa siksi, että Franco Colapinto saa parikseen Pierre Gaslyn Emilia-Romagnan Grand Prix -kisasta ennen uutta arviointia ennen heinäkuussa järjestettävää Britannian Grand Prix -kilpailua. Jack Doohan on edelleen olennainen osa tiimiä ja on ensimmäinen varakuljettaja tänä aikana", tiimi ilmoitti.

Alpine kokeilee pyörivää järjestelmää etsiessään parempaa vuotta 2026

Colapinto, joka työnnettiin pois Williamsista viime vuonna Carlos Sainzin saapumisen vuoksi, ottaa Alpine A525:n pääpaikan numerolla 43 seuraavien viiden Grand Prix -kisan ajan, alkaen Imolasta 16.-18. toukokuuta, jota seuraavat Monaco, Barcelona, Kanada ja Itävalta. Se on pyörivä järjestelmä, jolla arvioidaan Colapinton suorituskykyä sen jälkeen, kun Doohan on tähän mennessä kamppaillut, mukaan lukien keskeyttäminen kierroksella 1 viime viikonloppuna Miamissa.

Colapinto palkattiin varakuljettajaksi, mutta Doohanin huonot tulokset ja Colapinton lupaava suoritus hänen debytoiessaan viime vuonna Williamsin varakuljettajana ovat johtaneet tähän epätavalliseen päätökseen. "Koska kenttä on tänä vuonna niin tiivis ja kilpailukykyinen auto, jota tiimi on parantanut rajusti viimeisen 12 kuukauden aikana, olemme asemassa, jossa näemme tarpeen kierrättää kokoonpanoamme", Briatore sanoi ja selitti, että heidän tavoitteenaan on valmistautua kauteen 2026 ja etsiä "täydellistä ja oikeudenmukaista arviota kuljettajista tällä kaudella".

"Tuemme edelleen Jackia tiimissä, sillä hän on toiminut erittäin ammattimaisesti kilpa-ajajan roolissaan tähän mennessä tällä kaudella", Briatore lisäsi.

Franco Colapinto hyötyy myrskyisästä yöstä Alpinessa tiimipäällikön eron jälkeen
Formula 1

Liittyy aiheisiin:

UrheiluKaava 1


Ladataan seuraavaa sisältöä