Gaijin kertoo War Thunder Ground Forcesista
Gamereactor haastatteli yhteisöpaimen Keith Donachieta War Thunderista sekä sen tulevasta Ground Forces -laajennuksesta. Tankkien jälkeen karttoihin lisätään myös sotalaivoja täydellisen maailmansotaskenaarion luomiseksi.
Gaijinin tavoitteena on integroida War Thunderiin niin maa-, ilma- kuin merivoimatkin. Kehittäjä ei ole täysin varma siitä, miten tulevat World War -skenaariot tulevat muotoutumaan, mutta he uskovat yhteisön ajavan heitä oikeaan suuntaan. Kehittäjillä on tietysti myös omat visionsa aiheesta.
War Thunderin taistelukenttien lukuja aiotaan ainakin kasvattaa. Tällä hetkellä taistelut on rajoitettu 16 vs 16 -otteluihin, mutta ilmavoimien mukaantuomiseksi tarvitaan enemmän porukkaa. Taistelusta ei nimittäin tule kummoista jos kentällä on kaksi tankkia ja 14 lentokonetta.
Ground Forces on jo Early Access -vaiheessa ja se saatetaan julkaista piankin PC:lle, mutta PS4-pelaajat joutuvat vartomaan pidempään. Todellinen alustojenvälinen yhteispeli on nimittäin Sonyn takana, koska yhtiö ei pysty julkaisemaan Gaijinin paikkauksia siihen tahtiin kuin niitä saadaan valmiiksi. Ground Forces julkaistaan tämän vuoksi PS4:lle ehkä vuoden lopulla.






