Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Grokin ja X:n sulkeminen on Epicin toimitusjohtajan Tim Sweeneyn mukaan "peruskapitalismia"

Kieltoa vaaditaan, koska Grok tuottaa seksualisoituja kuvia naisista ja alaikäisistä.
Alex Hopley Editor UK 12 tammikuun 2026

Epic Gamesin toimitusjohtaja Tim Sweeney on sekaantunut Grokin ja tekoälychabotin alustan kieltämiseen liittyvien väitteiden myrskyisään merenkäyntiin. Twitter/X-käyttäjät ovat käyttäneet Grokin Imagine-ominaisuutta väärin luodakseen sopimattomia kuvia lapsista ja seksualisoidakseen naisia ilman heidän suostumustaan, minkä vuoksi hallitukset ovat vaatineet chatbotin ja itse X:n kieltämistä.

Sweeney ei hyväksy minkäänlaista kieltoa ja uskoo, että kaikki tekoälymallit "menevät välillä pieleen". "Kaikilla tärkeimmillä tekoälymalleilla on dokumentoituja tapauksia, joissa ne menevät pieleen; kaikki suuret tekoäly-yhtiöt tekevät parhaansa tämän torjumiseksi; mikään niistä ei ole täydellinen. Poliitikot, jotka vaativat portinvartijoita murskaamaan valikoivasti sen, joka on heidän poliittisen vastustajansa yritys, on tavallista kaverikapitalismia", hän sanoi Twitterissä/X.

https://x.com/TimSweeneyEpic/status/2009753835456156088

Monet ovat kommentoineet Sweeneyn viestin alle ja kysyneet, onko hän tietoinen siitä, mitä hän puolustaa, ja selittäneet, miksi Grokin tuottama sisältö ei yksinkertaisesti ollut hyväksyttävää. "Puolustan avoimia alustoja, sananvapautta ja oikeusvaltioperiaatteen johdonmukaista soveltamista. En puolusta ihmisten tekoälyn avulla tekemiä pahoja asioita, mutta vastustan jyrkästi sitä, että muutamien harvain tekemiä vääryyksiä käytetään tekosyynä kaikkien vapauksien heikentämiseen", Sweeney selitti.

https://x.com/TimSweeneyEpic/status/2009764092735590628

Ongelma Grok Imagine -kiistassa on se, että on hyvin vaikea nähdä, miten tätä ominaisuutta ei lopulta käytettäisi väärin. Kuvien luominen todellisista ihmisistä on vaarallinen käyttötapa, sillä se voi johtaa väärään tietoon ja tässä tapauksessa väärinkäytöksiin. Siksi on vaikea puolustaa tätä ominaisuutta, jolla on hyvät puolensa haittapuolista huolimatta, sillä pääasialliset käyttötapaukset näyttävät olevan outoja ja perverssejä, kuten Grokin viimeaikaiset kiistat osoittavat.

Mitä mieltä sinä olet tästä keskustelusta?

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.