
Guerrilla Gamesin tallissa on muhimassa uusi Horizon, mutta tällä kertaa kyseessä on live service moninpelin painotuksella. Projekti paljastui puoliksi vahingossa työpaikkailmoituksen yhteydessä, ja muitakin merkkejä on ajan kanssa saatu. Julkaisun ajankohdasta ei ole tietoa, mutta huhun mukaan peli olisi tulossa joko kuluvana vuonna tai sitten vasta Playstation 6 -laitteelle aikanaan.
Guerrilla Games odottaa peliltään suuria. Game Rant on huomannut uuden työpaikkailmoituksen tittelillä "Senior Platform Engineer", jolla on kokemusta yli miljoonan käyttäjän palvelun rakentamisesta ja pyörittämisestä. Kokemuksen kera.
Horizon-sarjaa on kovasti pidetty Sonylla tapetilla viime vuosina, joten jäädään odottamaan sitä MMO-versiota.
"--- proven experience on building and operating multi service, 1M+ user globally distributed systems across multiple public cloud providers".